Ceny ropy pokračují v růstu, cena Brentu se posunula nad 116,50 USD/barel

0
9
Front view, outdoors horizontal shot.

Ceny ropy pokračují v úterý v růstu, přičemž cena severomořské ropy Brent se posunula nad 116,50 USD za barel (159 litrů). Důvodem jsou signály, že klíčoví producenti Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) pravděpodobně nebudou schopni výrazněji zvýšit produkci ropy, navíc nabídku na trhu ovlivňují i ​​politické nepokoje v Libyi a Ekvádoru.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v srpnu dosáhla do 7:34 SELČ 116,69 USD (110,38 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená růst o 1,60 USD (1,39 %). Cena americké lehké ropy WTI dosáhla 110,76 USD/barel, což ve srovnání s předchozí uzávěrkou představuje růst o 1,19 USD nebo 1,09 %.

Saúdská Arábie a SAE byly považovány za jediné státy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které by mohly zvýšit produkci do takové míry, aby kompenzovaly výpadek ruské ropy zasažené sankcemi a slabší těžbu jiných producentů. Jak však uvedl analytik z Commonwealth Bank Tobin Gorey, podle informací z trhu jsou tyto státy již na, popřípadě blízko kapacitních limitů.

Oil rig silhouette and support vessel on offshore area. Gray cloudy sky, sea wave

Jeho vyjádření potvrdilo slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, které na schůzce států G7 adresoval americkému prezidentu Joeovi Bidenovi, že SAE produkují ropu na maximální úrovni a Saúdská Arábie je schopna vlastní produkci urychleně zvýšit o pouhých 150.000 barelů denně. Navíc analytici upozorňují i ​​na politické nepokoje v Libyi a Ekvádoru, což by mohlo ještě více zasáhnout dodávky ropy na světové trhy.

Předchozí článekCeny průmyslových výrobců byly v květnu 2022 meziročně vyšší o 40,9 %
Další článekVýplach na trzích: Kam zmizí bohatství, když ceny aktiv klesnou?