Výplach na trzích: Kam zmizí bohatství, když ceny aktiv klesnou?

0
11
Stock Market Capital Gains Increasing From A Bull Market High Quality

Krátká odpověď je: nikam. Zmizelo to. Přestalo existovat. Jak může bohatství jednoduše zmizet? Má to důsledky na politiku, na to, jak uvažujeme o nerovnosti a na to, jak si plánujeme vlastní finanční budoucnost.
Přirozený, ale nesprávný, je způsob uvažování o bohatství jako o tekutině, která se přelévá z jedné nádoby do druhé. Ale takhle bohatství nefunguje. Není zachováno, jako energie nebo hybnost. Může být vytvořeno a zničeno. Ve skutečnosti se vytváří a ničí v dost velkých množstvích každý den.

Když říkáme, že se „bohatství vytváří a ničí“, nemyslíme tím jen to, že ekonomika roste, že domy zničí požáry, že se rodí nové společnosti nebo staré firmy krachují. Ano, všechny tyto věci vytvářejí nebo ničí bohatství, ale nyní mluvíme o něčem jiném. Finanční bohatství se vytváří a ničí nejen proto, že se mění reálná ekonomika, ale také proto, že se mění částka, kterou zaplatíme za finanční aktiva. Jde jen o to, jak moc si lidé cení věcí jako akcie, kryptoměny, dluhopisy, nemovitosti nebo zlato.

Abychom pochopili, jak funguje bohatství, musíme nejprve pochopit, co znamená „účtování podle tržní hodnoty“. To znamená, že se oceňují tržní cenou a tržní cena je cena, za které jsou věci obchodovány.

Výplach na trzích: Kam zmizí bohatství, když ceny aktiv klesnou?

Předpokládejme, že ve firmě je celkem 1 milion akcií, ale v kterýkoli konkrétní den se zobchoduje pouze 1 000 akcií. Většina akcií jen sedí na účtech lidí a nikdy se s nimi vůbec neobchoduje. Nyní předpokládejme, že 1 000 akcií, se kterými se obchoduje, stojí 300 dolarů za akcii. Účtování podle mark-to-market znamená, že oceňujeme všech 1 milion akcií na 300 USD za akcii, včetně všech těch, které se nikdy neobchodují. Takže celková hodnota všech 1 milion akcií se nazývá „tržní kapitalizace“ firmy. V našem příkladu je to 300 milionů dolarů.

Nyní předpokládejme, že zítra se těchto 1000 akcií firmy zobchoduje za pouhých 200 dolarů za akcii. Tržní hodnota obchodovaných a neobchodovaných akcií klesá na 200 USD za akcii. Tržní kapitalizace firmy tedy klesá na 200 milionů dolarů.

Tržní kapitalizací firmy je bohatství. Takže když tržní kapitalizace společnosti klesne, kam se vytratilo bohatství? Zmizelo. Přestalo existovat. Počet akcií je stejný, jediná věc, která se změnila, je, že nyní se lidé rozhodli koupit a prodat akcie firmy za nižší cenu. Takže účetnictví podle mark-to-market říká, že firma má menší hodnotu než dříve. Na světě je prostě méně bohatství.

Ale „netáhnou lidé peníze“ z akcií a nedávají je někam jinde? Když cena akcií firmy klesla ze 300 na 200 dolarů, neznamená to, že lidé vytáhli své peníze z firmy a dali je někde jinde? Ne, neznamená. Můžete vytáhnout peníze z akce a vložit je do jiné akcie, ale trh jako celek takto nefunguje, protože když vytáhnete své peníze z akce, někdo jiný vloží do této akcie přesně stejnou sumu peněz.

Funguje to takhle. Předpokládejme, že vám dnes někdo prodá podíl ve firmě za 300 USD a vy mu jej zítra prodáte zpět za 200 USD. Všechno, co se stane, je, že 100 dolarů v hotovosti přešlo z vašeho účtu na jeho účet během těchto dvou dnů. Hodnota firmy klesla, ale na našich dvou účtech není víc hotovosti než před dvěma dny. Žádné peníze nebyly „vloženy“ ani „vytaženy“, ale množství bohatství ve světě se změnilo.

Studying stock market charts on computer, unidentified person, cryptocurrency, bitcoin

Ale ještě zajímavější odpověď je, že na tom ani nezáleží, protože většina akcií se ani neobchoduje. V našem příkladu se každý den koupí a prodá pouze 1 000 akcií z celkového počtu 1 milionu. Když cena 1000 obchodovaných akcií klesne ze 300 dolarů na 200 dolarů, hodnota ostatních 999 000 akcií klesne, i když nezmění majitele.

K poklesu hodnoty těch dalších 999 000 neobchodovaných akcií nedochází proto, že se s nimi obchoduje, ale proto, že jejich cenu odvozujeme z ceny několika akcií, se kterými se obchoduje. „Ocas“ obchodovaných akcií vrtí „psem“ neobchodovaných akcií.

Předchozí článekCeny ropy pokračují v růstu, cena Brentu se posunula nad 116,50 USD/barel
Další článekVe vesmíru není žádný zvuk