Ve vesmíru není žádný zvuk

0
8

Zvuk ve vesmíru neexistuje, alespoň ne tak, jak ho vnímáme na Zemi. Je to proto, že zvuk se šíří vibracemi částic a vesmír je vakuum. 

Na Zemi se zvuk k vašim uším šíří hlavně prostřednictvím vibrujících molekul vzduchu, ale v téměř prázdných oblastech vesmíru nejsou žádné nebo jen velmi, velmi málo částice, které by vibrovaly.

Máme štěstí, že tomu tak je, protože jinak by pro nás na Zemi zvuk Slunce řval úctyhodnou silou 110 decibelů, tedy jako bychom každý den poslouchali rockový koncert.

Zvuk se šíří v tzv. podélném vlnění, které způsobuje zpětné kmitání částic v prostředí, jímž se pohybuje. Prostředím se šíří rychlostí zvuku, která se liší v závislosti na látce. 

Tento pohyb tam a zpět způsobuje oblasti vysokého tlaku, kde jsou částice stlačeny k sobě a oblasti nízkého tlaku, kde jsou více rozptýleny od sebe. 

Vzdálenost, kterou je třeba urazit k dokončení jednoho vlnového cyklu, například vzdálenost mezi jednotlivými opakujícími se kompresemi, se nazývá jeho vlnová délka.

Chcete se dozvědět více o fascinujících tématech, jako je móda, šperky nebo drahé kameny? Další informace naleznete na našem blogu. Dozvíte se například, jak různé formy vzácného opálu zkrášlují svět nebo proč je ametyst tak přitažlivý.

Předchozí článekVýplach na trzích: Kam zmizí bohatství, když ceny aktiv klesnou?
Další článekProdej firem aneb jak se obrátit na zkušené poradce?