Poskytovatelé sociálních služeb získají příští rok o 10,7 milionu. eur více

0
9
Caring nurse talks with her elderly patient

Stát od 1. ledna příštího roku zvýší finanční příspěvek na poskytování sociální služby ve vybraných zařízeních sociálních služeb. Vyplývá to z nařízení vlády z dílny Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR, které ve středu schválil kabinet. Zároveň se bude poprvé valorizovat příspěvek pro vybraná zařízení krizové intervence.

Resort práce vyplatí v příštím roce pro tento účel o 10,7 milionu eur více, spolu půjde v roce 2023 do těchto zařízení přes 201 milionů eur.

Ministerstvo práce poskytuje finanční podporu veřejným i neveřejným poskytovatelům sociálních služeb, i když sociální služby patří do originální působnosti samospráv. V zařízeních podmíněných odkázaností jde o jeden ze zdrojů spolufinancování sociální služby. Příspěvky zohledňují počet registrovaných míst v daném zařízení a poskytují se měsíčně na klienta v závislosti na stupni jeho odkázanosti.

V příštím roce se prostřednictvím zvýšeného příspěvku podpoří celkem 29.820 míst v zařízeních podmíněných odkázaností. Z toho je 25.242 pobytových míst a 4578 ambulantních míst.

„Celkově stát přispěje ve srovnání s rokem 2020 na mzdy zaměstnanců zařízení sociálních služeb o 34 procent více. Zatímco v roce 2020 to bylo 150 milionů eur, v příštím rozpočtu počítáme s 201 miliony eur,“ přiblížil ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina ).

Paper family in hands on wooden coloured background welfare concept

V jednotlivých kategoriích sociálních služeb a stupňů odkázanosti se zvýšení příspěvku pohybuje od 22 do 82 procent. „Nejvíce je to v zařízeních krizové intervence, což jsou zařízení, kde se staráme o týrané ženy, děti a bezdomovce. Věříme, že v příštím roce budeme dále pokračovat v dalším navyšování pomoci státu směrem k zaměstnancům zařízení sociálních služeb,“ doplnil Krajniak.

Předchozí článekMNB zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 185 bodů na 7,75 %
Další článekItalská ekonomika by měla dosáhnout letos vládního růstového cíle nad 3 %