Nálada německých spotřebitelů klesla na historické minimum

0
9
Senior couple wearing face masks taking a selfie with the mobile phone. Couple on vacation post pandemic, they are standing in front of famous Brandenburg gate in Berlin.

Spotřebitelská důvěra v Německu klesla na historické minimum. Poukázal na to v úterý zveřejněný průzkum institutu GfK, podle kterého náladu spotřebitelů ovlivňuje válka na Ukrajině as ní spojený prudký růst cen. TASR o tom informuje na základě zpráv agentury DPA a portálu RTTNews.

Index spotřebitelské důvěry na měsíc červenec dosáhl -27,4 bodu oproti -26,2 bodu v červnu. Nejnovější hodnota indexu je nejnižší od zahájení evidování příslušných údajů v roce 1991. Jak řekl Rolf Bürkl z GfK, za zhoršením nálady německých spotřebitelů jsou především zvyšující se životní náklady.

Válka na Ukrajině a narušené dodavatelské řetězce výrazně zvýšily ceny energií a potravin, jelikož klíčovými dodavateli agrokomodit na světové trhy jsou právě Rusko a Ukrajina. Inflace v Německu zrychlila v květnu na 7,9 %, což je nejvyšší míra inflace od sjednocení Německa v roce 1990.

Průzkum GfK na vzorku přibližně 2000 spotřebitelů zároveň ukázal, že Němci jsou opět pesimističtější, co se týče vyhlídek domácí ekonomiky. Dílčí index ekonomických očekávání klesl o 2,4 bodu na -11,7 bodu.

German flags waving in the wind at famous Reichstag building, seat of the German Parliament Deutscher Bundestag , on a sunny day with blue sky and clouds, central Berlin Mitte district, Germany

Hůře se vyvíjel i podindex příjmových očekávání. Klesl o 9,8 bodu na -33,5 bodu, což představuje nejnižší hodnotu tohoto ukazatele za téměř 20 let.

Předchozí článekNálada francouzských spotřebitelů klesla téměř na 9leté minimum
Další článekSvaz pekařů se rozšířil o nové členy