Úplné odstavení ruských plynovodů do Evropy není nic nepředstavitelného

0
10
gas price increase, euro banknotes burn in the gas flame, symbolic concept for rising energy costs, money in the fire, close-up, higher expensive rate for energy

„Rusko již podstatně omezilo plyn proudící do Německa a přes Ukrajinu, takže odstavení plynovodů není nepředstavitelné,“ řekl Jeffrey Schott, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. Jeho vyjádření padlo v době, kdy se lídři skupiny sedmi nejbohatších zemí setkali v německém Mnichově na ostatním summitu G-7. „G-7 se musí připravit na odstavení plynu. G-7 se dokáže vypořádat se snížením spotřeby ropy. Existují i ​​jiné zásoby, které by se daly získat po celém světě, ale pokud se odstaví plyn, mělo by to následky,“ řekl Schott pro televizi CNBC.

„Úplné přerušení dodávek z Ruska by přinejmenším krátkodobě vyvolalo plyn na příděl. Ruské dodávky by byly částečně kompenzovány zvýšeným dovozem LNG, zvýšenými dodávkami z Norska a Alžírska, přechodem paliva na uhlí a ochrannými opatřeními. Rusko také prodává i LNG do Evropy, ale ne v takovém množství jako plyn,“ uvedl Schott.

Ruský Gazprom, státem podporovaný dodavatel energie, v posledních týdnech snížil tok plynu do Evropy o přibližně 60 %. Tento krok podnítil Německo, Itálii, Rakousko a Nizozemsko, aby naznačily, že by se opět mohly vrátit k uhlí.

Protože globální tlak na Rusko pokračuje v souvislosti s jeho útokem na Ukrajinu, Evropa čelí „velmi napjaté situaci“, řekl Schott. „Hrají o čas. Čím více je nepřátelství vůči Rusku, tím více Putin vyhrožuje a možná i jedná, aby odstavil více plynu do Evropy. Vidím, že to nastane dříve než později,“ dodal.

Evropští lídři se stále více obávají možnosti úplného zastavení dodávek plynu z Ruska. Německo nedávno prohlásilo, že přechází na takzvaný „stupeň pohotovosti“ svého nouzového plánu, protože snížené ruské toky zvyšují obavy z nedostatku dodávek v zimě. Ministr hospodářství Robert Habeck dnes oznámil, že Německo přejde na druhou fázi svého třífázového plánu, což naznačuje, že největší evropská ekonomika nyní vnímá vysoké riziko dlouhodobých nedostatků plynu. Německo, které je velmi závislé na ruském plynu, se již dříve snažilo udržet silné energetické vztahy s Moskvou.

„Hrozí, že dojde k přerušení dodávek plynu před naplněním evropských zásob plynu, což by ohrozilo evropský růst a způsobilo by to plyn na příděl. Takže Putin vykládá své karty na stůl a jestli s hrozbou splní, to se teprve uvidí,“ řekl Schott.

Očekává se, že lídři G-7 během summitu ohlásí další represivní sankce vůči Moskvě tím, že zavedou zákaz dovozu ruského zlata, aby odepřeli příjmy Kremlu, které potřebuje k financování války proti Ukrajině. „Opatření přijatá k zastavení nákupu ruského zlata jsou jedním malým krokem správným směrem,“ poznamenal Schott a dodal, že by to pomohlo snížit počet věcí, které by Rusko dokázalo prodat do zahraničí.

Transport truck driving along Highway 99, BC, Canada

Omezení na ruský vývoz zlata do Moskvy mají hodnotu zhruba 15 miliard dolarů ročně, řekl v pondělí pro CNBC Creon Butler, ředitel ekonomického a finančního programu v Chatham House. „To je potenciálně dost významné,” řekl, ale zdůraznil, že to není něco, co nutně vyžaduje podporu od všech zemí v G-7. „Nastiňuje to určitý problém. Existuje spousta konkrétních věcí, které mohou udělat, ale zda dokáží dosáhnout jednotného přístupu G-7 – nemluvě o zapojení jiných zemí, myslím si, že to bude výzva,“ dodal Butler.

Předchozí článekAkciové trhy pokračují v pondělí v zotavování
Další článekWhirlpool zcela odchází z Ruska