Norsko zvažuje opětovné převzetí podílu ve skandinávských aeroliniích SAS

0
6
Hardangerfjord in south western Norway in the summer. A red, Norwegian house situated on a small island in the fjord. In the distance the Folgefonna glacier. Photo was taken near the village of Omastranda.

Norská vláda znovu uvažuje o převzetí podílu ve skandinávských aeroliniích SAS. Oznámila to čtyři roky poté, co se z letecké společnosti stáhla. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

„Vzhledem k situaci společnosti bychom za určitých okolností mohli přijmout konverzi dluhu na akcie, usoudíme-li, že tento krok je nezbytný,“ řekl norský ministr obchodu a průmyslu Jan Christian Vestre. SAS v reakci na informace Norska uvedla, že je to „důležitý krok směrem k úspěšné realizaci plánu restrukturalizace“.

Norsko prodalo svůj podíl v aeroliniích v letech 2016 až 2018. Během pandemie, kdy se letecká společnost dostala pro omezení v dopravě do finančních problémů, však norská vláda poskytla firmě úvěrové garance v objemu 1,5 miliardy norských korun (144,12 milionu eur). .

Naopak Dánsko a Švédsko akcionáři ve firmě stále jsou, přičemž každý stát kontroluje ve společnosti 21,8procentní podíl. Dánská vláda začátkem června oznámila, že s cílem pomoci společnosti je připravena zvýšil svůj podíl v SAS na 30 % a odepsat dluh v hodnotě 3,5 miliardy dánských korun (470,38 milionu eur). Švédská vláda zase informovala, že navrhne parlamentu, aby společnost mohla změnit svůj dluh vůči vládě na základní kapitál.

Lot of lambs pastures in meadow at summer night in Lofoten, Norway

Firma zaznamenala ve 2. kvartálu čistou ztrátu 1,5 miliardy švédských korun (140,56 milionu eur). Oproti stejnému období loňského roku ji tak dokázala snížit o 900 milionů SEK.

(1 EUR = 10,408 NOK, 1 EUR = 7,4408 DKK, 1 EUR = 10,6713 SEK)

Předchozí článekPrezidentka ECB: Inflace bude v eurozóně nežádoucí vysoká ještě nějaký čas
Další článekZaokrouhlování konečné ceny nákupů: Jedno- a dvoucentových mincí se není potřeba zbavovat ani je zaměňovat