Zaokrouhlování konečné ceny nákupů: Jedno- a dvoucentových mincí se není potřeba zbavovat ani je zaměňovat

0
11
Turkish lira exchange at exchange office and hand giving money to the cashier

Jedno- a dvoucentové mince zůstávají zákonným platidlem a není třeba je zvlášť vyměňovat ani se jich jakýmkoli nárazovým způsobem zbavovat. Upozornila na to Naděžda Machútová, prezidentka Svazu obchodu (ZO) SR, v souvislosti s připravovaným zaokrouhlováním konečné ceny nákupu při platbě v hotovosti od 1. července.
Členové svazu totiž podle ní zaznamenali u spotřebitelů tendenci nosit do prodejen velké objemy drobných mincí. „Chceme upozornit spotřebitelskou veřejnost, že k takovému chování není nejmenší důvod,“ zdůraznila.

Jediným omezením, které platilo i dosud, podle Machútové zůstává, že obchodník má právo nepřijmout při jedné platbě více než 50 kusů euromincí jakékoli nominální hodnoty. „Cílem zaokrouhlování je dosáhnout postupného stažení drobných mincí z oběhu, ale není důvodem k takové změně spotřebitelského chování,“ dodala.

Zaokrouhlovat se bude na pět centů, připomíná Slovenská komora daňových poradců (SKDP). Jednorázové negativum změny spočívá v tom, že obchodníkům vzniknou náklady na úpravu programu internetových registračních pokladen. Mohou dosáhnout až 60 eur na kasu, upozorňuje komora.

Pozitivem je, že oběh jednocentovek a dvoucentovek se značně zredukuje. Mezi Slováky jsou nepopulární a jeví se jako nepraktické. „Podnikatelům i široké veřejnosti se sníží výdaje na poplatky bank za vklady a zpracování těchto mincí či náklady za jejich přepravu. Zároveň se zjednoduší vydávání mincí při hotovostních platbách,“ vysvětluje daňová poradkyně Mária Sameková z SKDP.
Dalším důvodem zredukování jednocentových a dvoucentových mincí je jejich nízká návratnost do oběhu od veřejnosti. „Obchodníci a poskytovatelé služeb musí i nadále přijímat tyto mince, zůstávají zákonným platidlem. O jejich úplném zrušení může rozhodnout jen Rada Evropské unie,“ upozorňuje.

Dollar banknote. Green paper bill. Fly cartoon money isolated on transparent background. Vector illustration

Novela má podle SKDP pozitivní efekt i na životní prostředí, neboť se výrazně sníží používání obalového materiálu na tyto mince či počet jejich přeprav. „Pozitivem je, že zaokrouhlovat se nebudou ceny jednotlivých položek, ale až konečná částka za celý nákup. Stejně tak je důležité, že změna se nebude týkat bezhotovostních plateb,“ dodala Sameková.

Předchozí článekNorsko zvažuje opětovné převzetí podílu ve skandinávských aeroliniích SAS
Další článekCelková výše zdrojů z fondů EU je 12,6 miliard. eur