Zemřel slovinský vynálezce airbagu i rozprašovači parfémů

0
70

Ve věku 102 let zemřel slovinský vynálezce Peter Florjančič, který mimo jiné vymyslel i rozprašovač parfémů.

O jeho úmrtí podle agentury AFP informovala radnice jeho rodného města Bled.

Florjančič, který se narodil v rodině majitele hotelu v letovisku Bled ležícím u stejnojmenného jezera, začínal nejprve jako skokan na lyžích v jugoslávském olympijském výběru, ale během druhé světové války ze své vlasti utekl, aby nebyl mobilizován do německé armády, která Slovinsko v roce 1943 anektovala.

Po nějakém čase stráveném ve Švýcarsku, kde zaregistroval jeden ze svých prvních úspěšných vynálezů – tkalcovský stav navržen pro lidi se zdravotním postižením -, začal Florjančič rozvíjet svou kariéru jako vynálezce, inovátor a dokonce herec ve vedlejších rolích.

Přestože bylo zaregistrováno více než 400 jeho patentů, pouze 41 z nich skončilo ve výrobě. Mezi nimi byli i rozprašovač parfémů, zip z plastu, airbag, plastový rámeček na fotografické negativy či vstřikovací lis.

Rozprašovač parfémů považoval Florjančič za svůj „nejlepší a nejkomplikovanější vynález“.

Vysvětlil, že parfém „je ďáblův vynález, který se těžko rozprašuje tak, jak to výrobce vyžaduje, a obsahuje mnoho látek, které způsobují rezivění mnoha materiálů“.

Po tom, co většinu svého času prožil v různých evropských zemích, jako jsou Monako, Švýcarsko a Itálie, se Florjančič v roce 1998 vrátil do Slovinska, kde vydal dvě knihy a propagoval vynálezy a inovace.

Předchozí článekArménští tajní zmařily plánovaný atentát na premiéra
Další článekTrump platí nízké daně z příjmu, údajně pro velké ztráty v podnikání